List of Committees

List of MAP Committee Chairs and Vice Chairs for 2019 – as of July 19, 2019; 1:00 PM
Committees Governors-in-Charge Chairs Vice Chairs
1 ADHOC Committee on INNOVATIONS Rizalina G. Mantaring Matthew George O. Escobido
2 AGRIBUSINESS Jose Rene Gregory D. Almendras Edgardo C. Amistad Rolando T. Dy and
Oscar A. Torralba
3 CEO CONFERENCE Benedicta Du-Baladad Junie S. del Mundo Alma Rita R. Jimenez
4 COMMUNICATIONS John Philip S. Orbeta Donald Patrick Lim
5 CORPORATE GOVERNANCE Francisco Ed. Lim Cesar L. Villanueva Imelda Ceniza Tiongson
6 EASE OF DOING BUSINESS Amando M. Tetangco, Jr. Tomasa H. Lipana Alma Rita R. Jimenez
7 ENERGY Cesar G. Romero Sebastian C. Quiniones Jr. William S. Pamintuan and
Ernesto B. Pantangco
8 ENVIRONMENT Cesar G. Romero Roberto F. Batungbacal
9 FINANCE/WAYS AND MEANS Benedicta Du-Baladad Benedicta Du-Baladad Cesar G. Romero
10 HUMAN CAPITAL John Philip S. Orbeta Emerico O. de Guzman Ramon B. Segismundo
11 ICT Justo A. Ortiz Helen P. Macasaet Reynaldo C. Lugtu and
Patrick D. Reidenbach
12 INCLUSIVE GROWTH Amando M. Tetangco, Jr. Alexander B. Cabrera Francisco F. del Rosario, Jr.
Sub-Committee on EMERGE (Educated Marginalized Entrepreneurs Resource GEneration) Francisco F. del Rosario, Jr.
13 MANAGEMENT DEVELOPMENT John Philip S. Orbeta Matthew George O. Escobido Jessie C. Carpio and
Victor L. Magdaraog
14 MANAGEMENT MAN OF THE YEAR JUDGING Rizalina G. Mantaring Aurelio R. Montinola III Edgar O. Chua
15 MANAGEMENT MAN OF THE YEAR  SEARCH * Rizalina G. Mantaring Ramoncito S. Fernandez Marife B. Zamora
16 MEMBERSHIP Rizalina G. Mantaring Ramoncito S. Fernandez Marife B. Zamora
17 NATIONAL ISSUES Rizalina G. Mantaring Eduardo H. Yap Romeo L. Bernardo and
Elfren S. Cruz
Sub-Committee on JUDICIAL REFORM Francisco Ed. Lim Sherisa P. Nuesa
18 NOMINATION AND ELECTION Rizalina G. Mantaring Alfredo B. Parungao Medel T. Nera
19 SPORTS, FELLOWSHIP AND WELLNESS Maria Carolina V. Dominguez Racquel R. Cagurangan Valerie N. Pama and
Rafael R. Perez de Tagle
20 TAX Benedicta Du-Baladad Emmanuel P. Bonoan Serafin U. Salvador, Jr. and
Wilfredo U. Villanueva
21 TRADE, INVESTMENTS AND TOURISM Maria Carolina V. Dominguez Vince Lawrence L. Abejo Paolo Antonio L. Azurin
22 TRAFFIC, TRANSPORTATION AND INFRASTRUCTURE Rene D. Almendras Ruy Y. Moreno Jorge Yulo
23 WOMEN Maria Carolina V. Dominguez Maria Cristina H. Concepcion Susan L. Dimacali
New MAP Committees for 2019 were created by the MAP Board on June 24, 2019
24 WATER SECURITY Benedicta Du-Baladad Eduardo H. Yap Ruy Y. Moreno
25 SUSTAINABLE DEVELOPMENT Benedicta Du-Baladad Corazon PB. Claudio
26 URBAN DEVELOPMENT Rizalina G. Mantaring Felino A. Palafox Jr.
27 NEXTGEN Rene D. Almendras
Maria Carolina V. Dominguez
John Philip S. Orbeta
Donald Patrick Lim